Drewniana deska do krojenia – jak ją pielęgnować?

drewniana deska do krojenia

Drewniana deska do krojenia jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni. Do produkcji tych akcesoriów wykorzystywane sa również takie materiały jak silikon, szkło i plastik, ale dobrze zaimpregnowane drewno najlepiej sprawdza się w roli podstawki do krojenia.

Pielęgnacja deski do krojenia

drewniana deska do krojenia

Drewno jest surowcem, który może służyć bardzo długo, pod warunkiem, że jest odpowiednio pielęgnowane. Deski do krojenia wykonane z tych materiałów powinny być systematycznie impregnowane. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oleju roślinnego, który wnika we włókna takich produktów, uniemożliwiając tym samym wchłanianie soków z różnych artykułów spożywczych. Deskę należy dobrze natrzeć olejem albo oliwą z oliwek i odłożyć na co najmniej 24 godziny. Po tym czasie należy ją umyć pod bieżącą wodą i obserwować, czy woda nie wnika w strukturę deski. Czynność należy powtórzyć i powtórnie odłożyć deskę, po upłynięciu takiego samego czasu, jak przy pierwszej impregnacji deska po dokładnym umyciu jest gotowa do użytku.

Impregnowanie starych desek do krojenia

Przed zaimpregnowaniem starego drewna, z którego wykonane są deski do krojenia, trzeba przygotować:

 – sól,

 – sodę,

 – sok z cytryny.

Sól przydaje się do dokładnego oczyszczenia deski z poprzywieranych do niej resztek produktów spożywczych, deskę należy natrzeć solą i odstawić przynajmniej na pół godziny, po tym czasie wystarczy deskę umyć i wszystkie resztki odpadną. Soda oczyszczona oraz sok z cytryny są wykorzystywane do usunięcia nieprzyjemnych zapachów, np po krojeniu cebuli, a także przywracają drewnu pierwotne zabarwienie. Na drewnianą deskę do krojenia należy nałożyć sodę albo sok z cytryny przy pomocy gąbki i odłożyć na godzinę. Po tym czasie należy ją umyć, wysuszyć i przystąpić do impregnowania za pomocą oleju roślinnego w taki sam sposób, jak w przypadku nowej deski do krojenia. Trzeba pamiętać, aby deski do krojenia wykonanej z drewna nie narażać na długi kontakt z wodą, nie należy jej myć w zmywarce. Wilgoć odkształca drewno i znacznie skraca przydatność takich przedmiotów do użytku.