Słodkie marzenie – jaki jest niezbędnik cukiernika?

akcesoria cukiernicze

Akcesoria cukiernicze są podstawowymi narzędziami osób chcących wyczarować w kuchni przepyszny deser. Potrzeba im zarówno rzeczy umożliwiającej upieczenie ciasta, jak i stworzenie niesamowitych dekoracji. Z ich pomocą można stworzyć prawdziwe, słodkie arcydzieło, którym zachwycą się inni nie tylko zmysłem smaku, ale również wizualnie stanie się dla nich znacznie bardziej apetyczne.

Co jest potrzebne do pieczenia ciasta?

akcesoria cukiernicze

Oczywiste jest, że bez odpowiednich akcesoriów przygotowanie pysznego deseru byłoby niemożliwe, dlatego każdy specjalista w dziedzinie cukiernictwa, jak i osoba chcąca po prostu umilić dzień swoim bliskim, musi mieć świadomość czego potrzebuje, by wykonać to zadanie. Potrzebne narzędzia można podzielić na kilka rodzajów, a wśród nich m.in.:

  • Formy do pieczenia – można zdecydować się na ich najróżniejsze kształty, np. okrągłe lub prostokątne, a także dobrać odpowiednią średnicę w zależności od potrzeb. W przypadku chęci upieczenia tortu najlepiej skorzystać z tortownicy o standardowej średnicy wynoszącej 25 cm. Wyróżnia się także specjalne formy silikonowe używane najczęściej do deserów o niestandardowych kształtach, ale i maty silikonowe zwykle wykorzystywane do ptysiów i eklerów ze względu na równomierne rozprowadzanie temperatury.
  • Wałek do ciasta – podstawowy przedmiot do rozwałkowania ciasta. Bez niego trudno byłoby sprawić, by deser osiągnął odpowiednią konsystencję.
  • Papier do pieczenia, środki natłuszczające – należy pamiętać o odpowiednim natłuszczeniu foremki, zanim wyleje się do niej gotowe ciasto, bo w przeciwnym razie wyciągnięcie go z niej w całości będzie graniczyło z cudem. Te akcesoria zabezpieczają wypiek przed przypaleniem, jak i pozwalają na łatwiejsze wyjęcie z formy.
  • Rękawice cukiernicze – przydają się przede wszystkim w przypadku wyjmowania rozgrzanego ciasta z piekarnika. Są one odporne na wysokie temperatury, więc umożliwią wydostanie deseru bez poparzenia rąk lub korzystania z ręcznika.

Czym udekorować deser?

Przy przygotowywaniu wypieku należy pamiętać, że ludzie jedzą także zmysłem wzroku, dlatego wyjątkowy wygląd również w pewien sposób wpływa na jego smak. Aby tego dokonać, należy jednak znać poszczególne narzędzia do dekoracji, które umożliwią stworzenie czegoś niezapomnianego, takie jak:

  • Wałek do masy cukrowej – posiada nieprzywierającą powłokę, dzięki czemu wałkowanie ciasta staje się o wiele prostsze, gdy nic się do niego nie przykleja.
  • Nożyk, patyczek z kulistym zakończeniem – podstawowe przedmioty do dekoracji, gdy trzeba wyciąć konkretny kształt lub go uformować.
  • Worki cukiernicze, tylki – potrzebne podczas dekorowania tortów, ciast, a także innych deserów. Worki przeznaczone są do kremu oraz lukru, natomiast tylki ułatwiają tworzenie na wypiekach kwiatów, gwiazdek lub innych kształtów.
  • Szpatuły, packi – służą do wygładzania deseru lub równomiernego nałożenia kremu albo czekolady.

Podsumowanie

Każdy jest w stanie zakupić wymagane akcesoria cukiernicze (dostępne na https://sklep.technica.pl/przybory-cukiernicze) do własnego użytku i dobrze sobie z nimi poradzić, nawet jeśli nie ma się większego doświadczenia. Istnieje również możliwość kupienia gotowych dekoracji do wypieków, lecz nic nie sprawi większej radości niż przygotowanie ich samodzielnie. Wystarczy odpowiednio zaopatrzyć swoje stanowisko, a już po chwili w kuchni może zadziać się magia, z której powstanie wyjątkowe, niezapomniane arcydzieło cieszące zarówno oko, jak i kubki smakowe.