Noże metalowe i ceramiczne do ciast

Materiały używane do produkcji noży do parowania są bardzo różnorodne. Są one dobierane przez producenta na podstawie funkcji danego akcesorium. Dostępne są modele ze stali nierdzewnej, ceramiki, drewna lub tworzywa sztucznego, ale najczęściej spotykane są modele łączone.

Noże ceramiczne do ciast

noz do ciasta
nóż do ciasta pochodzi z oferty Technica

Jest to tendencja wyznaczająca trendy. Sztućce ceramiczne wywalczyły sobie niszę w kuchni dzięki wyjątkowym właściwościom tego materiału: Nie zmienia smaku produktu, co jest bardzo ważne przy pracy z ciastem.

Końcówka takich noży jest bardzo cienka, ale ostrzenie odbywa się tylko przy użyciu specjalnego sprzętu. W porównaniu z metalowymi odpowiednikami ostrzenie takich noży nie wymaga długiego czasu. Przy odpowiednim obchodzeniu się z narzędziem będzie ono służyło znacznie dłużej. Takie noże nie ulegają korozji. W procesie krojenia ciasta nie utleniają się.

Pierwsze ceramiczne ostrze pojawiło się w Kraju Wschodzącego Słońca, a pierwszy nóż został tam sprzedany w 1984 r. Dostępne są dwa rodzaje materiału: biała i czarna ceramika. Te ostatnie są bardziej trwałe i odporne na zużycie.

Noże metalowe do ciast

Jest to klasyczna opcja materiałowa, której nie zastąpi nawet ceramika, mająca swoje zalety. Noże metalowe są znacznie wygodniejsze w użyciu, pod warunkiem, że ich rękojeść jest wykonana z tworzywa sztucznego lub drewna. Metal, w przeciwieństwie do poprzedniego materiału, tnie ciasto bardziej precyzyjnie, tworząc pożądane wzory (jeśli jest to konieczne).

Kryteria wyboru noża do ciasta

Wybór specjalistycznego atrybutu cięcia zależy od różnych czynników. Niebagatelną rolę odgrywa tu koszt noża, jakość montażu (zwłaszcza w modelach łączonych), specyfika i adekwatność kształtu i wzornictwa. Na przykład okrągły nóż do ciasta powinien być jak najłatwiejszy w użyciu. Oprócz części tnącej powinien mieć ergonomiczny uchwyt. Ponadto nóż powinien mieć niewielką wagę.