Jak wybrać gastronomiczną zmywarkę podblatową?

zmywarka-do-naczyn-elektroniczna-3-programy-mycia

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zakup zmywarki nie należy do najniższych wydatków. Rekomendowane jest zatem dokonanie odpowiedniego wyboru. Czym jednak należy się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie? Jak wiadomo w sklepach dostępnych jest mnóstwo produktów różnych firm o zróżnicowanych cenach. Czym dokładnie charakteryzują się gastronomiczne zmywarki podblatowe?

Pojemność

Należy mieć świadomość, że jest to najbardziej podstawowy parametr, jeżeli chodzi o klasyfikację omawianych zmywarek. Określa bowiem w najprostszym możliwym ujęciu ile dokładnie naczyń jest w stanie umyć urządzenie podczas jednego cyklu.

Klasy suszenia

Jest to kolejny bardzo istotny parametr, który trzeba uwzględnić przy wyborze zmywarki. Godny uwagi jest fakt, że został on wprowadzony przez dyrektywę Unii Europejskiej. Bardzo często nazywany jest także sprawnością suszenia. Określa bowiem zdolność danego urządzenia do wysuszenia naczyń pod koniec procesu zmywania. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiany parametr przekłada się na wilgotność naczyń, które będą wyjmowane ze zmywarki przez użytkowników.

Poziom hałasu

Warto wiedzieć, że jest to bardzo istotny parametr jeżeli chodzi o komfort użytkowania. jak wiadomo głośność omawianych urządzeń kuchennych jest podawana w decybelach (dB). W zdecydowanej większości przypadków wynosi od 40 do 42 dB. Można oczywiście zaopatrzyć się bez żadnego problemu w znacznie cichsze urządzenia, które nie będą przekraczały 38 dB. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że różnica wynosząca zaledwie 3 dB może być przez ucho człowieka odbierana jako hałas dwa razy większy.