Czy kanapki muszą być niezdrowe?

kanapka

W ostatnim czasie tradycyjne kanapki uzyskały nie najlepszą opinię. Głównie z tego powodu, iż dietetycy twierdzą, że opychanie się białym pieczywem jest niezdrowe, doprowadza do otyłości, a tym samym do szeregu chorób jak cukrzyca. Jeżeli jednak użyjemy do przygotowania kanapek odpowiednich składników, wcale nie muszą być niezdrowe. Jak zatem przyrządzić pełnowartościowy posiłek w postaci kanapki?

Jak nie powinna wyglądać kanapka?

Rzeczywiście, jeżeli do przygotowania kanapki użyjemy składników słabej jakości, jej wartość odżywcza może daleko odbiegać od ideału. Głównym składnikiem kanapki jest oczywiście pieczywo. Jeżeli użyjemy do przygotowania kanapki białego chleba o bardzo słabym składzie, jej wartość odżywcza mocno spadnie. Ponadto, korzystanie z najtańszych miksów tłuszczowych oraz szynek nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż ich wartości odżywcze są ubogie, a użycie wypełniaczy sprawia, iż przyjmujemy do organizmu wiele szkodliwych substancji Kolejnym składnikiem są wyroby seropodobne, które pod kątem składników odżywczych znacznie odbiegają od oryginalnych serów.

Jak stworzyć dobrą kanapkę?

Podczas przygotowywania kanapki wysokiej jakości należy przede wszystkim zacząć od pieczywa. Ciemne pełnoziarniste pieczywo, bądź pumpernikiel będą doskonałym wyborem do zrobienia kanapki. Dalej, warto posmarować wierzch kanapki masłem ekstra, zawierającym 82% tłuszczu zwierzęcego. Jeżeli jednak staramy się ograniczać tłuszcz, masło można pominąć. Dalej, bardzo dobrym źródłem białka jest wysokiej jakości kiełbasa lub szynka. Wysokiej jakości kiełbasa krakowska sucha jest jednym z najlepszych wyborów, zaraz po swojskich szynkach. Ser, warto wybrać ten najwyższej jakości. Tutaj bardzo dobrym wyborem będzie cheddar. Jednym z niezastąpionych składników są warzywa. Liść sałaty, plaster pomidora, ogórek czy rzodkiewka to tylko z niektórych niezastąpionych warzyw do przygotowania kanapki.

Jak widać, kanapka może być pełnowartościowym posiłkiem. Kluczem do jej przygotowania jest użycie odpowiednich składników wysokiej jakości.