Wędliny bez konserwantów – dlaczego warto je wybrać?

zywnosc wedlina

Wędliny dostępne w większości marketów, a nawet sklepów mięsnych zawierają konserwanty. To substancje, które wydłużają zdatność do spożycia produktu, a także poprawiają jego wygląd. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że szynka pozbawiona konserwantów nie jest przepięknie różowa, ale lekko szarawa.

Dla kogo wędliny bez konserwantów?

Zasadniczo taki rodzaj wędlin jest zdecydowanie lepszym wyborem dla każdego, ale ma szczególne znaczenie dla pewnych grup. Osoby w podeszłym wieku, których organizm nie radzi sobie już tak dobrze z usuwaniem toksyn, zdecydowanie skorzysta, gdy nie będzie dodatkowo obciążany konserwantami.

Również małe dzieci, których organizmy nie są jeszcze przystosowane do chemicznych substancji stosowanych w wędlinach i innych pokarmach, powinny w miarę możliwości unikać tego rodzaju pożywienia. To znacznie zdrowsze dla wciąż rozwijających się, małych brzuszków. Dlatego też jeśli tylko jest to możliwe, warto wybrać naturalne wędliny paczkowane, które będą miały znacznie korzystniejszy wpływ na rozwój małego człowieka.

Jak działają konserwanty?

Są to substancje, które mają za zadanie swym działaniem doprowadzić do tego, by produkty nie psuły się, nawet w niesprzyjających dla nich warunkach oraz po upływie dłuższego czasu. W praktyce oznacza to, że często nawet gdy wędlina jest (przypadkowo) źle przechowywana przez któregoś z domowników, inni wcale nie muszą o tym wiedzieć, bowiem taka szynka po prostu nie „pokaże”, że coś jest nie tak.

Dodatkowo, to jeden z konserwantów (azotyn sodu) odpowiada za zabarwienie wędlin na piękny, różowy kolor, który naturalnie po prostu nie jest osiągalny. Zatem to, co wydaje się być zdrowe i dobre – jest w praktyce efektem działania szkodliwych chemicznych substancji konserwujących.

Choć producenci twierdzą, że konserwanty są bezpieczne dla ludzkiego organizmu, mimo wszystko stanowią one obciążenie dla wątroby. Organ ten musi bowiem usunąć konserwanty, stanowiące dla niego dodatkową toksynę, a co za tym idzie – oznacza to dodatkową pracę. Więcej informacji o składzie naturalnych i bez konserwantów wędlin możesz znaleźć na stronie producenta Tarczyński https://tarczynski.pl/kategoria/wedliny