Pieprz cayenne – co warto wiedzieć?

Pieprz Cayenne

Pikanteria i ostrość towarzyszą nam w kuchni od lat. Jednym z popularniejszych przypraw o pikantnym smaku jest pieprz cayenne. Poznajcie jego tajniki i dowiedzcie się, jakie korzyści zdrowotne może przynieść.

Czym jest pieprz cayenne?

Pieprz cayenne to przyprawa pochodząca z Ameryki Południowej. Otrzymywana jest z mielonych suszonych papryczek chili. Charakteryzuje się intensywnym smakiem i zapachem, a przede wszystkim – pikantnym posmakiem. Jego ostrość jest mierzona w jednostkach Scoville’a i zazwyczaj wynosi od 30 000 do 50 000 SHU.

Właściwości zdrowotne

Pieprz Cayenne

Pieprz cayenne, oprócz dodania potrawom ostrości, posiada wiele właściwości zdrowotnych. Zawiera wiele składników odżywczych, takich jak witamina A, C, K, B6, mangan, potas i błonnik. Jednak to nie wszystko, co warto o nim wiedzieć.

Poprawia trawienie

Dzięki swoim właściwościom pieprz cayenne poprawia trawienie. Stymuluje wydzielanie soków żołądkowych, dzięki czemu pokarm jest lepiej trawiony. Co więcej, wpływa na regulację kwasowości żołądka, co może pomóc w zapobieganiu chorobom układu pokarmowego.

Wspomaga odchudzanie

Pieprz cayenne może pomóc w utracie wagi. Dzięki zawartości kapsaicyny, substancji odpowiedzialnej za ostrość, przyspiesza metabolizm. To z kolei prowadzi do zwiększenia spalania tłuszczu oraz do zmniejszenia apetytu.

Wspiera zdrowie serca

Pieprz cayenne może również wpłynąć pozytywnie na serce. Zawiera antyoksydanty, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Co więcej, kapsaicyna może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu, co zmniejsza ryzyko chorób serca.

Jak stosować pieprz cayenne w kuchni?

Pieprz cayenne to uniwersalna przyprawa, którą można używać w wielu potrawach. Dodaje charakteru zupom, gulaszom i sosom, a także może być stosowany do marynowania mięsa czy dodawany do sałatek. Warto jednak pamiętać, że jego ostrość może przytłoczyć inne smaki, dlatego warto zaczynać od niewielkich ilości.