W czym pomocna jest patelnia WOK?

patelnia WOK

Wydawać, by się mogło, że patelnia to klasyczny przedmiot kuchenny, który posłuży do usmażenia czego tylko dusza zapragnie. Rozwój techniki oraz świadomości sprawił jednak, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów patelni, z różnym przeznaczeniem, a także wykonanych z różnych tworzyw. Wybór właściwej patelni ułatwi znacząco pracę w kuchni i pomoże w stworzeniu popisowych dań. Jak to zrobić i czy patelnia WOK jest godna uwagi?

Czym charakteryzuje się patelnia WOK?

WOK alternatywnie nazywany jest głęboką patelnią o półokrągłym kształcie, popularną w krajach azjatyckich. Forma jaką tworzy sprzyja zatrzymaniu ciepła i współpracuje z kucharzem podczas pracy w kuchni. W odróżnieniu od tradycyjnych patelni nie wymaga użycia tak dużej ilości oleju, dzięki czemu dania przygotowane z jej użyciem są zdrowsze. Aczkolwiek smażenie na głębokim tłuszczu również jest możliwe, co wykorzystywane jest do przyrządzania przede wszystkim różnego rodzaju mięs, doskonale nadaje się także do duszenia i smażenia w wodzie. 

Dlaczego warto kupić patelnię WOK?

patelnia WOK

Tego typu patelnia jest naczyniem uniwersalnym, dzięki czemu wyeliminuje potrzebę kupna wielu rodzajów patelni do odmiennych zadań. Wszechstronność patelni WOK pozwala na przygotowanie dowolnego jedzenia, poczynając od warzyw, z czego słynie, kończąc na mięsie czy rybach. Kolejnym atutem jest fakt, że WOK nie ogranicza się do jednego typu gotowania. Z jej udziałem można uzyskać duszone potrawy czy wysmażone w głębokim tłuszczu. 

Z jakiego tworzywa wybrać patelnię WOK?

W zależności od materiału, z jakiego wykonana jest patelnia dobiera się sposób oraz technikę smażenia, dlatego też jest to ważny aspekt, który dodatkowo odpowiada za trwałość sprzętu, a w przypadku patelni typu WOK również za jej funkcjonalność. 

Patelnia WOK wykonana jest:

  • ze stali węglowej, która cechuje się wysoką odpornością termiczną i trwałością, co umożliwia smażenie w wysokich temperaturach
  • z żeliwa, odpowiadającego za równomierne rozgrzanie patelni, jednocześnie jest wyjątkowo wytrzymałym materiałem, dzięki czemu patelnia posłuży na lata