Jak zrobić klasyczny tatar ze śledzia?

tatar ze śledzia przepis

Tatar ze śledzia nie bez powodu jest tak chętnie przygotowywany w polskich domach. Nie jest to nowa potrawa, gdyż znały ją już nasze babcie,. Dawniej trudniej było wykonać to zadanie – trzeba było ręcznie filetować solone śledzie. Teraz możemy cieszyć się wykwintną przekąską na specjalne okazje, przygotowując danie w kilka chwil. Jak zrobić tatar ze śledzia? Jakie składniki są niezbędne? O czym trzeba pamiętać?

tatar ze śledzia przepis

Jak podać klasyczny tatar ze śledzia?

Pamiętajmy o tym, że klasyczny tatr ze śledzia można podawać na wiele sposobów. Tradycja wskazuje, że zazwyczaj sięgamy po talerzyki, na których ustawiamy dookoła śledzia obwódkę z cebulki i korniszony. Nie bez znaczenia są także inne formy podania, zgodnie ze swoimi preferencjami. Można przykładowo wymieszać tatara i podać podobnie do sałatki. Danie świetnie smakuje podane na chlebie posmarowanym cienko masłem. Ciekawym pomysłem jest także ułożenie niewielkich porcji tatara na małych listkach sałaty masłowej. Dekoracyjnie i fantazyjnie prezentują się także kruche babeczki, które wypełnimy tatarem ze śledzia. 

Tatar ze śledzia przepis

Jeśli chodzi o tatar ze śledzia przepis nie jest trudny do wykonania. Składniki prezentują się następująco:

  • Opakowanie śledzi matias
  • Biała i czerwona cebula
  • 2 ogórki konserwowe
  • Pieprz i sól
  • Kilka grzybków marynowanych
  • Oliwa z oliwek
  • Musztarda
  • Dwa żółtka jaj (ugotowane na twardo lub surowe)

Jak zrobić klasyczny tatar ze śledzia? Jeśli nasze ryby są zbyt słone, trzeba je namoczyć. Pod odsączeniu delikatnie je osuszamy i siekamy bardzo drobno. Następnie mieszamy z żółtkami jaj, oliwą, musztardą i pieprzem. Na talerzyku układamy niewielkie porcje, otaczając je posiekaną cebulką, ogórkami i marynowanymi grzybkami. Tak pięknie podany tatar ze śledzia zachwyci naszych gości. Możemy także postawić na dekorację w formie zielonych listków rukoli lub szpinaku. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. 

Pyszny tatar ze śledzia może gościć w naszych domach na podwieczorek, od święta i jako przekąska dla gości. Jak widać, przygotowanie jest banalnie proste.