Siemię lniane dla zdrowia i młodości – właściwości

Nasion lnu można używać wewnętrznie oraz zewnętrznie. W przypadku całych ziaren należy je poddać obróbce cieplnej, aby mogły wypuścić z siebie substancje śluzowe. Natomiast siemie lniane mielone gotowe jest od razu do spożycia tuż po zalaniu go gorącą wodą. Zarówno całe ziarno, jak i mielone dostarcza organizmowi wiele ważnych składników odżywczych oraz leczniczych.

Jakie właściwości ma siemię lniane mielone?

Ziarna lnu poddane zmieleniu gotowe są do bezpośredniego ich użycia. Uzyskany proszek nie potrzebuje być gotowany, aby wyciągnąć z niego śluzy i ważne dla zdrowia organizmu kwasy, związki mineralne oraz witaminy. Siemię lniane mielone (kliknij) zawiera także błonnik, dzięki któremu w bezpieczny sposób oczyszczą się jelita i powróci prawidłowa ich praca.

Przygotowana mikstura do picia łagodzi stany zapalne i zmniejsza nadżerki w układzie trawiennym. Bardzo dobrze wspomaga leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy. Dostarcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: B oraz E. Ma także pełny skład kwasów organicznych, który ogólnie nazywany jest witaminą F.

Oprócz tego w mielonym siemieniu lnianym znajduje się białko oraz sole mineralne. Dzięki dużej zawartości białka, osoby na diecie roślinnej zachowują prawidłowy jego poziom. Z soli mineralnych w mielonych ziarnach znajdują się cynk, wapń i magnez. W mniejszych ilościach są również żelazo, miedź, mangan, fosfor, potas.

Jakie korzyści dla zdrowia daje lniane siemię mielone?

Substancja śluzowa wyścieła ścianki przełyku, dwunastnicy, żołądka i jelit. Dzięki temu podrażnione śluzówki przewodu pokarmowego zostają odbudowane i chronione przed kolejnymi uszkodzeniami. Siemię lniane zadba o układ nerwowy, serce, wątrobę i mięśnie szkieletowe.

Korzystnie wpłynie na system rozrodczy i zachowanie młodości. Odbuduje i naprawi uszkodzone komórki. Pomoże przy produkcji hormonów, enzymów, utrzyma równowagę kwasowo-zasadową. Dzięki niemu łatwiejsze będzie wydalanie produktów przemiany materii.

Mielone siemię lniane jest także niezbędne m.in. do syntezy białek, pomaga wytwarzać insulinę i reguluje kurczliwość mięśni. Konieczny jest też przy rozwoju narządów układu rozrodczego i przydatny przy leczeniu schizofrenii. Podwyższa odporność na infekcje wirusowe oraz bakteryjne.

Siemię lniane dba o urodę, odmładza cerę, spłyca zmarszczki, ujędrnia skórę, likwiduje stany zapalne skóry. Wszystko to dzięki odpowiednim składnikom odżywczym, jakie ziarno lnu w sobie zawiera. Len uprawiany jest od zarania dziejów.