Lecznicze właściwości imbiru mielonego

Jest rośliną znaną od tysięcy lat. Jej właściwości lecznicze wykorzystuje medycyna tybetańska i chińska, hinduska Ayurweda. Imbir może być stosowany jako przyprawa do potraw i napojów lub składnik leków. Powszechnie dostępny i stosunkowo niedrogi imbir mielony cechuje się tymi samymi właściwościami, co imbir świeży.

Imbir mielony – antidotum na zimę
We współczesnej Japonii imbir mielony jest podstawowym składnikiem wykorzystywanym do produkcji leków przeciwwymiotnych, przeciwgorączkowych oraz specyfików o działaniu wykrztuśnym do stosowania przy męczącym kaszlu. Wysuszone imbirowe kłącza po zmieleniu działają skutecznie na wszelkie dolegliwości układu pokarmowego (brak apetytu, wzdęcia, niestrawności) oraz przy stanach zapalnych układu moczowego.

Wśród licznych oddziaływań imbiru mielonego najbardziej spektakularnym i przynoszącym najlepsze skutki jest działanie rozgrzewające. Wystarczy niewielka ilość imbiru zaparzoną wrzątkiem, aby uzyskać herbatę, która poprawia krążenie i tym samy rozgrzewa, pobudza do działania – dobrze pić ją po przemarznięciu.

Imbir mielony pomaga walczyć z bólami stawów i mięśni – maści z imbirem czy płyny do smarowania wykonane na bazie octu lub alkoholu aplikowane na obolałe miejsca przynoszą znaczącą ulgę. Jest to zasługa jednego ze składników imbiru, który swoją budową łańcuchową przypomina kapsaicynę – alkaloid od lat stosowany do produkcji leków przeciwbólowych oraz wykorzystywany do leczenia nowotworów prostaty.

Imbir mielony – proste przepisy na co dzień
Imbir mielony można wykorzystywać codziennie do przyrządzania herbaty. Dorośli mogą wypijać nawet wie szklanki dziennie, dzieci 1/4 szklanki. W celu przygotowania napoju należy do kubka wsypać ¼ łyżeczki imbiru mielonego, zalać wrzątkiem i przykryć talerzykiem. Po około 10 minutach napar przecedzić przez filtr do kawy. Można posłodzić miodem lub cukrem.

Herbatę zaparzoną według powyższego przepisu można wykorzystać do wykonania kompresów kojących ból. W wystudzonym napoju wystarczy moczyć miękką szmatkę, odcisnąć ją i położyć na obolałe miejsce.

Bardzo łatwo i szybko można przygotować smaczną mieszankę wzmacniającą: łyżkę miodu miesza się ze szczyptą imbiru mielonego. Można zjeść bezpośrednio, posmarować mieszanką imbirową pieczywo albo rozpuścić ją w połowie szklanki zwykłej herbaty i wypić.

Dla zabieganych propozycja wieczornego SPA w salonie. Do miski z gorącą wodą dodać garść imbiru mielonego i garść soli. Gdy woda przestygnie włożyć do niej stopy. Kąpiel rozgrzewa, przyspiesza przepływ krwi, działa przeciwbólowo i kojąco na stawy i skórę.