Nie tylko owoce można kandyzować

W celu zatrzymania ze sobą owoców i innych roślin poddajemy je obróbce mającej na celu zachowanie ich świeżości. Robimy soki, dżemy, przeciery i wiele innych rzeczy, które pozwalają nam cieszyć się smakiem owoców dużo dłużej. Innym dobrym sposobem na ich zachowanie jest kandyzacja.

Idea kandyzowania

Jest z nami już od starożytności, kiedy to kandyzacji, czyli konserwacji owoców poprzez ich gotowanie w syropie poddawano daktyle i figi. W wyniki obróbki owoce zostają nasączone cukrem i mogą być przechowywane w tym stanie o wiele dłużej, aniżeli świeże owoce. Co ważne procesowi temu mogą być poddane nie tylko owoce, ale też imbir.

Imbir kandyzowany to dodatek, który będzie się bardzo dobrze komponował ze smakiem pierników, konfitur, czy też kompotów. Chociaż może być ciężko go dostać w sklepie, to bezproblemowo możemy go zrobić we własnej kuchni. Jedyne czego będziemy potrzebować to imbir, cukier trzcinowy oraz wodę.

imbir kandyzowany

Jak przygotować?

Aby stworzyć imbir kandyzowany w pierwszej kolejności gotujemy 500 gramów korzenia przez oko 30 min. Następnie pozostawiamy go do ostygnięcia. W kolejnym kroku nalewamy 1 l. wody oraz 800 gramów cukru do metalowej miski. Wkładamy do niej imbir i umieszczamy miskę na małym ogniu. Zawartość gotujemy w tworzącym się syropie przez kolejne 20 min. Gdy imbir nasiąknie już cukrem możemy go wyciągnąć i postawić na kratę lub blasze do ostygnięcia i odcieknięcia.