Lukrecja przydatna nie tylko w kuchni

korzen lukrecji

Lukrecja to roślina szeroko znana w przemyśle spożywczym od dawna. Dzięki temu, że zawiera dużo saponin i soli kwasu glicyryzynowego, korzeń lukrecji może być wykorzystywany jako substancja słodząca, gdyż glicyryzyna jest nawet 50 razy słodszy od zwykłego cukru, czyli sacharozy. Jednak to lecznicze i pielęgnacyjne właściwości korzenia lukrecji sprawiają, że roślina ta staje się coraz popularniejsza dla szerszej publiczności.

korzen lukrecji

Korzeń lukrecji w medycynie 

Już w czasach starożytnych zioło to uchodziło za niezwykle skuteczny lek na wszelkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Składniki korzenia lukrecji hamują działanie niekorzystnych bakterii łagodząc dzięki temu zmiany wrzodowe w żołądku i dwunastnicy oraz wspierają trawienną rolę wątroby chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami. Na uwagę zasługuję też między innymi fakt, iż korzeń lukrecji wspiera też organizm w walce z chorobami autoimmunologicznymi. 

Lukrecja w kosmetyczce

Trudno wyobrazić sobie dziś kosmetologię bez tego zioła. Wrażliwa i naczynkowa cera znajdzie ukojenie w łagodzących właściwościach korzenia lukrecji, gdzie głównie wspomaga on gojenie się wyprysków. Składniki pochodzące z lukrecji znajdziemy w tonikach do twarzy, kremach i maseczkach, szamponach i odżywkach do włosów. Kosmetyki z korzeniem lukrecji polecane są też w dermatologii przy leczeniu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i wszelkich odmian egzemy.