Zastawa obiadowa – które naczynia wybrać?

serwis zastawa obiadowa

Zastawa stołowa to rzecz niezbędna w każdym domu. Powinna być nie tylko wygodna w użyciu, ale także cieszyć oko. Jak wybrać dopasowaną do swoich potrzeb zastawę obiadową? 

Jak duża powinna być zastawa obiadowa? 

Sklepy oferują obecnie zarówno komplety naczyń dostępne w 6-, 8- albo 12-pakach, jak i możliwość zakupienia talerzy czy półmisków na sztuki. Jak dużą zastawę wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Za standardową uznawana jest zastawa obiadowa z sześcioma nakryciami, jednak jeśli rodzina jest duża lub często przyjmuje gości, warto zaopatrzyć się w więcej naczyń. Kompletna zastawa powinna zawierać talerze płaskie, talerze głębokie, małe talerzyki, w sklepach dostępne są także wersje z filiżankami i dodatkowymi naczyniami, jak waza, sosjerka czy półmiski. 

Jak wybrać idealną zastawę do domu? 

Na co zwracać uwagę, wybierając zastawę stołową? Bardzo ważna jest jakość wykonania. Naczynia będą używane na co dzień, powinny więc był odporne na zarysowania i pękania. Najlepsza będzie szlachetna ceramika lub wysokogatunkowe szkło hartowane. Warto w czasie zakupu zwrócić uwagę, czy naczynia mogą być myte w zmywarce. Nie bez znaczenia jest również estetyka. Im ładniejsza zastawa, tym większą przyjemnością jest korzystanie z nich. Warto wybierać talerze miłe dla oka, z ładnym, starannym wykończeniem, w wygodnym, ale i estetycznym kształcie. Zastawa stołowa nie musi być biała, we współczesnym domu równie dobrze będzie prezentowała się ta kolorowa.